سفارش تبلیغ
تبلیغات در پارسی بلاگ
آنکه در پی دانش است، بهشت در پی اوست و آنکه در پی نافرمانی است، دوزخ در پی اوست . [پیامبر خدا صلی الله علیه و آله]
 
سه شنبه 97 تیر 26 , ساعت 10:31 صبح

 

 فرآیند بررسی چوب ترمووود

برای اثبات کیفیت بهتر ترموود ها سری به فرآیند آنها میزنیم.در ابتدا برای شما خواهیم گفت که در فرآیند ترموود آنها را با حرارت و در محیطی مرطوب با دمای 130 تا 230 درجه نگه داری میکنند . اما چرا نگه داری چوب ها با بخار انجام میشود برای شما خواهیم گفت که بخار نقش بسیار زیادی در نگه داری مواد شیمیایی حاصله در چوب ها را بر عهده دارد. طراحی روف گاردن با ترموود نیز امروز در طراحی و اجرای نمای چوبی اهمیت بالایی یافته است. در نتیجه ی این روش محصولی به نام  ترمووود که بسیار سازگار با محیط زیست نیز می باشدحاصل میگردد. در فرآیند ترمووود رنگ چوب تیره شده  و خاصیت عایق حرارتی آن نیز افزایش می یابد.

 

ترموود

 مهم ترین موارد استفاده چوب ترمووود

 • نمای چوبی ساختمان
 •  نمای بیرونی ساختمان
 •  انواع دکوراسیون داخلی
 • آلاچیق و پرگولا
 •  انواع مبلمان فضای باز
 • بام باغ ( روف گاردن)
 •  درب و پنجره و زیرسقف
 •  سونا و استخر

شاید برای بسیاری این موضوع هنوز نامفهوم باشد که چرا باید نمای خارجی خانه را مورد بررسی  و تزئین قرار داد.ما در این مطلب برای شما خواهیم گفت که توجه به بنای خارجی خانه میتواند نقش بسیار موثری در پیشرفت معماری معاصر کشور ایفا کند.و چوب ها دارای نقش بسیار زیادی در این عرصه هستند.
این چوب ها که با نام  ترمووود  در ایران باب شده اند دارای ویژگی هایی مخصوص به خود می باشد که در اینجا به توضیح برخی از این ویژگی ها می پردازیم.

حرارت دادن چوب به عنوان راهی برای بهبود مقاومت چوب نسبت به پوسیدگی یکی از روش هایی بوده که از زمان های بسیار گذشته مورد استفاده قرار می گرفته است.و امروزه نیز با بهره گیری از این روش ،صنعتی در فنلاند به عنوان اولین کشور و دیگرکشورها پایه گذاری شده است که حاصل آن به دست آوردن چوبی است با مشخصات زیر

ترموود

مراحل فرآوری ترموود

اما شاید برای بسیاری این مسئله مطرح باشد که فرایند فرآروی ترموود چوب ترمو ها چگونه انجام میگیرد.همانطور که گفتیم در اولین گام به حرارت دهی چوب ها با دمای 130 تا 230 درجه طی سه مرحله ی بسیار حساس میپردازند.افزایش دما ، ساختار شیمیایی چوب را تغییر می دهد و در نتیجه خواص آن نیز تغییر می یابد. که این تغییرات موجب افزایش مقاومت چوب می شود.تغییر رنگ چوب موجب می شود که اگر چوب ترمو بدون هیچ نوع پوشش سطحی در معرض نور آفتاب قرار بگیرد به طور تدریجی به خاکستری نقره ای بسیار جذابی تغییر رنگ می یابد.فرآیند ترمو کردن چوب، روش های مختلفی دارد که در آنها از بخار آب، روغن و ... استفاده می شود ولی در تمامی این پروسه ها، سه مرحله ی "خشک کردن، حرارت دادن، و خنک کردن" مشترک می باشد.

 

 خواص کلیدی چوب ترمووود

در ادامه بررسی فرآیند فرآوری چوب ترمو ها این مسئله را مورد بررسی قرار خواهیم داد که این محصول چه خواص و چه ویژگی هایی دارد.

 • مقاومت بالا و طولانی در برابر سایش و شرایط جوی مختلف
  نصب آسان و سریع
 • قابلیت نصب و جداسازی آسان و مکرر جهت نظافت یا انتقال به مکانی دیگر
 •  قابلیت برش هلالی جهت محل های قوس دار
 •  شستشو و نگهداری آسان

 

ترمو وود

ویژگی های بارز چوب ترمو

 1. جلوگیری از پوسته پوسته شدن چوب
 2. مقاوم شدن چوب در برابر خمیدگی و به اصلاح تاب بر داشتن آن
 3. با توجه به اینکه این چوب کمترین رطوبت را دارد به همین جهت کمترین انبساط و انقباض را نیز دارا خواهد بود.
 4. کمترین سطح رطوبت در این نوع چوب که باعث مقاومت آن می شود
 5. بهبود و افزایش مقاومت چوب در برابر پوسیدگی
 6. مقاومت بالای این چوب در برابر شرایط مختلف آب وهوایی
 7. هیچگونه صمغ و مواد مورد علاقه حشرات در داخل این چوب وجود ندارد و این موضوع باعث عدم جذب حشرات موذی به ترموچوب ها می شود.

 

ترموود

 

دلایل استقبال از چوب ترمووود 

مدت زمان زیادی است که اکثر افراد موقع انتخاب مصالح ساختمانی بیشتر تمایل دارند در برابر محصولات ساخته شده  از مواد شیمیایی و مواد مصنوعی از محصولات ساخته شده از چوب طبیعی استفاده کنند. چرا که علاوه بر زیبایی مصالح چوبی، این مواد سازگار با محیط زیست هستند. استفاده از نماهای چوبی ترموود ها به سبب خواص و زیبایی آنها در سالهای اخیر فراگیرتر شده است.در این مقاله می خواهیم نمای چوب ترمو وود  را بیشتر معرفی کنیم و همچنین به بررسی مزایای آن بپردازیم.

 

قیمت ترموود

 

نمای چوب ترمووود یکی از بهترین انواع نمای ساختمان می باشد. همانطور که می دانید چوب دارای روح و زیبایی منحصر به فردی است که هر بیننده ای را به خود جذب می کند .ترمووود جدیدترین محصول برای نمای چوبی ساختمان می باشد.

استفاد از نمای چوب ترموود انتخاب مناسبی است و منافع متعددی دارد که طراحان می توانند از آن استفاده کنند، از جمله منافع نمای چوب ترموود زیبایی منحصر به فرد و سازگاری با محیط زیست است که در ذیل بیشتر به آن اشاره می کنیم است.

مواد مصنوعی نمی تواند از نظر کیفیت با زیبایی و حس طبیعی بودن چوب رقابت کند. چوب علاوه زیبایی کارکرد مناسب تری هم دارد و منبع طبیعی آن تجدید پذیر است. نمای چوب ترمووود برای سطوح داخلی و خارجی گزینه محبوبی است که علاوه بر ظاهر خوب و زیبا، دوام بالایی هم در برابر تغییرات آب و هوا دارد.

چوب ترمووود ( Thermowood) دارای  خاصیت های ضد آب ، ضد گزند حشرات و مقاوم در برابر رطوبت هستند. توجه داشته باشید که چوب ترمووود در برابر UV به تنهایی مقاوم نیست و باید از رنگ ترمووداستفاده کرد تا در فضای باز آسیبی به آن وارد نشود.

از ویژگی اصلی چوب ترموود( Thermowood )می توان به پایداری زیاد، ثبات ابعادی، مقاومت بالا در برابر نفوذ آب و همچنین حفظ بافت طبیعی اشاره کرد.

پروفیل های متنوع با رنگ های متفاوت و قابلیت نصب افقی و یا عمودی می تواند زمینه را برای طراحی فضاهایی متفاوت فراهم آورد.

پرو فیل های چوبی فرآوری شده به روش ترمووود ( Thermowood) که برای انواع مصارف نمای چوبی خارجی و فضای باز ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند از برازندگی و استحکام بالایی برخوردارند . همچنین ترمووود (Thermowood) دارای رنگه های متنوعی است این تنوع رنگی امکان فوق العاده ای را برای معماران فراهم آورده است تا طرحهای بدیعی را ایجاد نمایند.

ترمووود
ترمووود

کفپوش کاذب چوبی 

کف کاذب که به قرینه سقف کاذب نام گذاری شده که کف اصلی سازه ساختمانی نیست و جهت افزایش ارتفاع محل تردد به کمک پایه هایی بر کف اصلی طبقات نصب می گردد.

کف کاذب چوبی نوعی سازه ارتفاع دار بوده که توسط شبکه فولادی ساخته شده و جهت بالا بردن و ارتقاء سطح زمین و یا قسمتی از سازه استفاده می گردد .این کف روی کف اصلی سازه اجرا می گردد و امکان عبور کابلها ، تاسیسات مکانیکی ، تاسیسات برقی را از زیر آن فراهم میسازد.

کف کاذب با نام های دیگری مانند : کفپوش کاذب ، کف مرتفع ، کف متحرک ، کف با قابلیت دسترسی ، کفپوش ترموود نیز شناخته میشود.

 

کف پوش ترموودی

 

نصب کف کاذب ترموود

روش کلی اجرای کف کاذب چوبی به این صورت است که در وحله اول با توجه به شیب کف مورد نظر پلیت گذاری صورت میگیرد.

سپس با استفاده از دستک های فلزی سطح کار تا ارتفاع مورد نظر بالا آمده و شاسی فلزی نصب می گردد.در این کار از قوطی فلزی 40 با فاصله 40 سانتیمنر استفاده می گردد و یک شبکه فلزی برای نصب چوب  ترمووود آماده می شود.

نکته حایز اهمیت در این مرحله اجرای کاملا درست و تراز زیر سازی فلزی جهت نصب چوبهایی ترموود می باشد.همچنین قبل از نصب زیرسازی چوبی پروفیل ها باید به وسیله ضد زنگ کاملا رنگ آمیزی شوند.

در مرحله بعد چوب های زیر سازی مخصوص نصب چوبهای ترمووود که در ابعاد 45*50 در شرکت مهندسی پارسیا عرضه می شود و به صورت اشباع شده بوده،بر روی پروفیل ها نصب می گردد.این چبهای اشباع شده به وسیله پیچ های گالوانیزه سرمته بر روی پروفیل ها نصب می گردد.

در مرحله آخر چوبهای ترمووود مناسب برای کف بر روی زیرسازی چوبی اجرا شده و کف کاذب چوبی با ارتفاع مد نظر اجرا می گردد.از مزیت های این روش زهکشی مناسب در سطح زیرین کف و اجرای کاملا تراز در سطح کف کاذب می باشد.

همچنین در این روش می توان لوله های تاسیساتی،برق کشی و …. را می توان در سطح زیری اجرا کرده و با تعبیه دریچه های بازدید دسترسی مناسب به سطح زیرین را مهیا نمود.

چوبهای ترمووود کف را می توان به صورت پیچ از رو و یا کلیپس اجرا نمود.

 

کف پوش ترموود

 

ترمووود ایرانی

به تازگی در کنار نام آشنای  ترموود فنلاندی در بازار چوب، صحبت های مربوط به ترمووود ایرانی بازار داغ تری نسبت به گذاشته پیدا کرده و بسیاری از مشتریان برای پیاده سازی پروژه خود به دنبال ترمووود ایرانی هستند و یا حداقل آمار کلی کیفیت و کارکرد آن را از شرکت های ارائه دهنده خدمات چوب ترمو درخواست میکنند ،ولی واقعا ترموود ایرانی چیست؟ البته باید توجه داشت ترموود ایرانی موضوع جدیدی نیست  و از سال های گذشته (حوالی سال های 86 و 87(2006-2007)) که بحث کالایی به نام ترموود در ایران به وجود آمد ، اشخاص و شرکت هایی در ایران ادعای تولید این محصول را داشتند.

 

ترمو وود

 

مقایسه ترموود ایرانی و ترمووود فنلاندی

در برابر پدیده ای به نام ترمو وود ایرانی باید به نکته مهمی باید توجه داشت و آن خود موضوع ترموود است،همانگونه که از مطالعه فرآیند به وجود آمدن ترموود، پیداست برای  به وجود آمدن این محصول باید شکست مولکولی در فرآیند چوب صورت پذیرد و این عمل تنها یک فرآیند فیزیکی محدود به خشک شدن و یا گرما دیدن چوب نیست، لذا به سادگی می توان دید عملیات ترموود فراتر از مراحل خشک شدن چوب و یا گرمادهی به آن می باشد که نیاز به دانش فنی مورد نیاز و دستگاه های پیشرفته دارد.

 

ترموود

 

اما به طور کلی هرگاه چوبی بر اثر حرارت زیاد به رنگ قهوه ای،عسلی و یا رنگ های تیره تر از چوب تبدیل گردد، می توان صفت ترموود را برای آن متصور شد.

به طور اصولی اگر فرآیند حرارت دهی و خشک شدن چوب انجام پذیرد، تعادلی رطوبتی چوب حاصل شود و تغییر در مولکول سلولزی چوب حاصل شود ،می توان این فرآیند را فرایند تولید ترمووود  نامید که البته با شرایط گفته شده محل انجام پروژه موضوع مهمی نخواهد بود. که البته تجمیع این موارد معمولا در مورد ترمووود ایرانی اتفاق نمی افتد.

نکته  دیگری که در مقایسه  ترمووود با ترمووود ایرانی حائز اهمیت می باشد موضوع پرداخت و یا رنده گندگی محصول است.

 

ترموود

 

همانگونه که همه می دانند فرآیند ترموود و یا هر فرآیند خشک کنندگی دیگر قبل از عملیات رنده گندگی صورت می پذیرد.یعنی الوار های چوبی قبل از تخته کشی وارد کوره های ترموود شده و پس از طی زمان مناسب هر مقطع و فراخور ظرفیت کوره ترموود،از کوره خارج و سپس برای انجام مراحل پرداخت به دستگاه های تخته کشی ارسال میشوند.

اهمیت دستگاه های تخته کشی،دقت و سرعت متناسب با هر سایز،همخوانی و پرداخت مناسب سطح،یکی از مهم ترین عوامل کیفیت کالا  می باشند.باید توجه داشت الوار ماشین کاری مناسب حاصل یک دستگاه پرداخت پیشرفته و اعمال نیروی با تجربه خواهد بود.

فلذا باید دید در تولید ترموود ایرانی،اصلی ترین موضوع وجودماشین آلات متناسب با این کالا و در اندازه محصولات ترمووود فنلاندی است یا نه؟

محصول مناسب قابل رقابت با کالای فنلاندی اولا می بایست در پروسه تولید فنی و مشخصات دستگاه های تولید در حد و اندازه محصولات تولیدی فنلاندی باشد،ثانیا در زمینه ماشین آلات پرداخت، رنده و گندگی، ابعاد مناسب با نمونه فنلاندی خود را پوشش دهد.

 

خرید ترموود

 

مزیت های ترموود فنلاندی و ترموود های ایرانی

باید در نظر داشت نقش نیروی انسانی با تجربه در کل پروسه تولید چه در قسمت حرارت دهی و چه در قسمت ماشین آلات پرداخت بسیار مهم است و عمدتا نیروهای ایرانی تجربه کمتری در مقایسه با متخصص ترمووود فنلاندی از لحاظ دانش فنی و سابقه فعالیت دارند

فلذا با حفظ اصل بومی سازی تکنولوژی که بسیار مهم است ،باید در نظر گرفت ترموود تولید شده در فنلاند به نام ترموود فنلاندی محصولی است که دارای بسیاری از مزیت های رقابتی خواهد بود که از آن جمله می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 1. نزدیک بودن جنگل های چوب کاج به محل تولید ترموود
 2. در دسترس بودن با کیفیت ترین نوع چوب کاج در جهان
 3. بیش از صدها سال تجربه فعالیت و تولید چوب
 4. پیشرو بودن کشور فنلاند در بین بسیاری از پیشرفته ترین کشور های جهان در زمینه تکنولوژی صنعتی و ماشین آلات
 5. کیفیت و تجربه بالانیرو های انسانی و ماشین آلات موجود در فنلاند

 

ترمو وود

کاربرد ترمووود

امروزه روشهای معماری متعددی برای طراحی،زیبایی ونماهای ساختمان وجود دارد ، معماران با توجه به سلیقه افراد وعلاقمندی شخصی ویا تبعیت از سبک های متعدد معماری درپروژه های مختلف، به طرحهای متفاوت و زیبایی دست پیدا میکنند .امروزه بخاطر صنعتی شدن شهرها، مردم طالب ارتباط عمیق تری با طبیعت هستند و ترکیب چوب و سنگ همواره یک فرمول برنده برای تقویت این ارتباط بوده است..
یکی از اصلی ترین مواردی که باید در همجواری متریالهای نمای ساختمان درنظر گرفت آن است که آیا در ایجاد نما، توقع هیجان داریم و یا میخواهیم تنوع ،زیبایی و تضاد در نما ایجاد کنیم و یا حتی میخواهیم الگوی ارگانیک نما را دنبال کنیم . آیا میخواهیم با تضاد متریال دربافت مواد، جنس ویا حتی رنگ ،تنوع وهیجان راایجاد کنیم وبدنبال جلب توجه بیننده هستیم ویا میخواهیم نوعی فضای هارمونیک و جذاب ایجاد کنیم تا آرامش وهماهنگی به فضا القاء گردد .
اگر چه انواعِ متریال های مصنوعی در ساخت و ساز و دکوراسیون ، مدت زیادی است که آمده اند اما همچنان بسیاری از افراد ، متریال های طبیعی را چنانچه بودجه ی آن را در اختیار داشته باشند ،بسیارترجیح می دهند.

 

قیمت ترمووود

 

بهترین زیرسازی برای ترموود ها

زیرسازی سیمانی 
این نوع زیرسازی عموما برای سطوحی استفاده میشود که صاف هستند و شامل برآمدگی یا شکل خاصی نیستند که احتیاج به ساخت یا پیاده سازی داشته باشد. در این نوع سطوح صاف از آجر یا مصالح مشابه استفاده شده است که در آن با اندود کردن ملات های ماسه و سیمان به ضخامت حداقل 4 تا حداکثر 5 سانتیمتر سطحی تراز و شمشه شده ایجاد میشود که این شرایط نسبت کاملاً مستقیم با سطح نمای چوب شده دارد. زیرا چوب زیرسازی حداکثر نیم سانتیمتر میتواند سطح ناشاقولی را تراز نماید. و پس از این کار سطح کار برای زیرسازی  چوب ترمو ، آماده میشود و میتوانیم زیرسازی ثانویه را آغاز نماییم

شایان ذکر است ضخامت سیمانکاری مورد نیاز حداقل 4 سانتیمتر می باشد و درصورتی که ضخامت آن کمتراز مقدار ذکر شده باشد مقاومت دیوار برای نگهداری چوب زیرسازی مناسب نخواهد بود و اجرای چوب زیرسازی امکان پذیر نمی باشد.

زیرسازی فلزی
زیر سازی فلزی عموما برای سطوحی مورد استفاده که دارای برآمدگی در سطح باشند و از حالت یکنواخت مانند دیوار یا کف که صاف و یک دست هستند خارج شده باشد در زیر سازی فلزی برای چوب های  ترموود  عموما از قوطی های فلزی 40 * 40 میلیمتری سبک استفاده میشود

قوطی های فلزی بر اساس طرح نما به مقداری که لازم است بایداز روی سفت کاری جلوتر نصب شوند البته مقدارجلوآمدگی قوطی ها به اندازه ضخامت چوب زیرسازی و چوب ترمو باید کم شود تا تراز بدست آمده پس از نصب مطابق با طرح باشد. رعایت تراز نصب یکی از مهم ترین نکات در اجرای زیر سازی میباشد در ادامه قوطی ها ی زیرسازی باید به دستک هایی که به سازه ساختمان یا به طریق دیگری که اطمینان لازم و کافی را دارا می باشند در نقاطی از زیر قوطی ها جوشکاری شوند  تا کاملا محکم شوند و برای ادامه کار آماده باشند

الزامات زیر سازی فلزی

 1. برای زیر سازی فلزی پروفیل مورد نظر قوطی 40*40 می باشد.
 2. بهترین  وزن قوطی سبک ترین آن می باشد و نیاز به وزن سنگین نمی باشد
 3. پروفیل ها باید کاملا تراز و هم راستا باشد
 4. نحوه نصب و زیر سازی فلزی با توجه به نقشه و طرح نما انجام می پذیرد
 5. برای اتصال چوب زیر سازی به قوطی از پیچ های سر مته با جنس گالوانیزه و طول 6 سانتی متر استفاده می گردد

به صورت میانگین 3 تا 4 متر طول آهن مصرف می گردد برای یک متر مربع نصب ترمووود

 

ترموود

 

قیمت ترمووود

همانگونه که برای محاسبه ی میزان چوب ترمو لازم برای اجرای نمای چوبی ساختمان و یا نمای داخلی و کف پوش ها واحد متر مربع واحد مناسبی است ، در محاسبه ی قیمت نیز متر مربع واحد آسانی می باشد . زمانی که طراح تصمیم به اجرای نمای ترموود می گیرد با استفاده از نقشه ساختمان می توان به راحتی برآوردی از میزان مصرف چوب ترمو داشته باشد .
عواملی که بر قیمت ترموود تاثیر می گذارد ، عبارتند از ضخامت چوب ، نوع چوب که مورد استفاده قرار گرفته و کیفیت آن .سن درخت نیز یکی از عوامل تاثیر گذار در تعیین قیمت می باشد . اصولا درخت هایی که بین 40 تا 70 سال سن دارند بهترین زمان برای تولید چوب ترمو هستند.

روف گاردن

در طراحی روف گاردن با متریال های دکوراسیون نمای ساختمان با چوب ترمو یا ترموود که امروز یکی از موارد مهم در طراحی نما و محوطه و آلاچیق سازی چوبی مطرح است به عنوان یک طراحی نوین در اجرای روف گاردن با ترمووود می توان اشاره نمود.

برای اطلاعات بیشتر در خصوص انواع ترموود ، ترمووود ، ترمو وود ،چوب ترمو ، رنگ ترمووود ، ترموود ارزان، ترموود slp، نصب ترموود،  اجرای نمای چوب، فروش ترموود ، قیمت ترموود ، روف گاردن ، آلاچیق چوبی ، آلاچیق و ... به سایت رهاورد چوب مراجعه نمایید. 

برای رشد کسب و کار های مختلف می توان از بازاریابی آنلاین کمک گرفت. کنسرسیوم سپنتا آماده ی دریافت مشاوره رایگان در زمینه دیجیتال مارکتینگ می باشد . برای مشاهده نمونه کار های بیشتر این شرکت در حوزه ی برچسب هولوگرام ، دندانپزشک زیبایی ، ترموود ، چوب ترمو و روف گاردن می توانید به سایت این مجموعه مراجعه نمایید.  

 لیست کل یادداشت های این وبلاگ